Gez Tat Keşfet Nedir?

Hayatta tekrar eden şeylere biraz daha dikkatli bakmayı denediniz mi? Her okuduğunuzda anlamı değişir baş ucu kitaplarınızın. Sevdiğiniz bir filmin aklınızda kalan bir sahnesi daha heyecanlı gelir tekrar izlediğinizde. Sürekli gittiğiniz bir restoranda aynı yemeği tekrar tattığınızda yemeğin püf noktalarını çözmeye çalışırken bulursunuz kendinizi.

Ne yaparsak yapalım hayat tekrarlardan ibaret. Her gün geçtiğiniz yola daha dikkatli bakmayı deneyin. Keşfetmediğiniz onlarca şey göreceksiniz.

Her tekrarda yeni birşey öğreniyoruz farkında olmadan. İşte bu da bizi rutinden kurtarıyor ve hayat daha keyifli hale geliyor. Gitme, gezip görme ve keşfetmenin alt nedeni de bu. Rutinden kurtulma isteği.

Rutin demişken, işim gereği sık seyahat ediyorum. Aynı ülkelere defalarca gittim. Ve hiç sıkılmadım. Her gittiğim şehre ilk defa gidiyormuş gibi hazırlıyorum bavulumu. Biliyorum ki; her defasında keşfedecek onlarca şey var.

Siz de bir şehri bir daha görmek için pay bırakanlardan mısınız? Planlarınız ‘buraya bir dahaki sefere geldiğimde ‘ ile başlıyorsa doğru adrestesinizJ

Bence gezmek kişisel bir seyir. Ve benim amacım da her seyir keşfimde yaşadığım deneyimleri bir başkasına aktarmak.

Her şehirde keşfedilmedeyi bekleyen o kadar çok yerel değer var ki… İster turist olun, isterseniz o şehrin yerlisi, karşılaştığım bu değerleri kolayca farketmeniz için, rutinin dışında bulunduğunuz şehri yaşamanız için paylaşıyorum.

Ne yaparsak yapalım, gezip görmek, keşfetmek için seyr-i yaşamımızda zaman asla yeterli olmayacak. Zamanı değerli kullanmak için paylaşmak gerek.

Keyifli okumalar!

Leyla Karasu Pekkan